حمایت از کالای ایرانی
 
سه شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٧
صفحه اصلی > گفتگو با مدیرعامل 
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]    [فراموشی رمز توسط SMS]
گفتگو با مدیرعامل

عکس مدیرعامل

سایه روشن های بزرگترین پروژه ی فاضلابی تاریخ دیار سیلک در گفتگو با مدیرعامل شرکت آبفای کاشان

 

 مهندس اسدی:

در پروژه ی فاضلاب کاشان پای منافع و مصالح مردم و آبروی کشور در میان است

از عمر پروژه ای که منجر به حفاری بسیاری از خیابان های اصلی کاشان و البته حرف و حدیث های فراوانی شدچند سال می گذرد. اتفاقی بزرگ که به گفته متولیانش اگر پای بحران آب کاشان در میان نبود، برای انجامش شاید هرگز منجر به گرفتن وام از بانک های خارجی نمی شد چرا که این پروژه که نیاز مردم کاشان بود تا 100 سال دیگر هم با بودجه های عمرانی دولتی به اتمام نمی رسید! هر چند تا این لحظه و برای این طرح بزرگ ،کم و بیش در رسانه ها گفته و شنیده شده اما شفاف سازی بیشتر ابعاد بزرگترین پروژه ی فاضلابی شهرستان کاشان ما را بر آن داشت تا در نشستی اختصاصی پای حرف های مدیرعامل شرکت آبفای کاشان بنشینیم تا مهندس محمدرضا اسدی احیانأ از سایه روشن های ناگفته ی این طرح بزرگ بگوید و شما خواننده ی آن باشید. آنچه در پی می آید پاسخ های مدیرعامل شرکت آبفای کاشان به سؤالات آرمان درباره راه طی شده و باقیمانده ی پروژه ی عظیم فاضلاب این شهر است. پروژه ای که تا تکمیلش هنور یک سوم راه باقیست. 

 

همه چیز از سال 76 شروع شد

- مطالعات پروژه ی فاضلاب کاشان بنا به ضرورتی که داشت از سال 76 آغاز شد و با تأیید شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، عملیات اجرایی آن در سال 78 و از شهرک انقلاب کلید خورد. با علم به کمبود بودجه های عمرانی دولتی و قطره چکانی بودن آن مشخص بود که شاید این طرح تا 100سال دیگر هم به اتمام نمی رسد! بنابراین تلاش مدیران قبلی شرکت آبفای کاشان و ضرورت کلیدخوردن این طرح و لزوم توجه به بحران آب کاشان منجر به اخذ وام 62میلیون یوروئی از بانک توسعه ی اسلامی شد. خشکسالی و استفاده بی حد و حصر از سفره های آب زیرزمینی که از 4 دهه پیش تاکنون کاشان را در چنبره بحران آب قرار داده و همچنین از مدار خارج شدن تدریجی 15 حلقه چاه از مجموع 60 حلقه چاه آب در کاشان به دلیل خشک شدن و آلودگی توسط فاضلاب، این شهر را با خطر جدی بحران آب طی 6-5 سال آینده روبرو کرده. بنابراین پروژه ی بزرگ فاضلاب کاشان با هدف استفاده از فاضلاب تصفیه شده در صنعت و کشاورزی می تواند گام مؤثری در راه کم کردن از فشار استفاده گاهأ نابخردانه از منابع زیرزمینی آب باشد. اینکه مردم کاشان هنوز لزوم پروژه ی فاضلاب در شهرشان را کاملا احساس نکرده اند حقیقتی است،چرا که فاضلابشان در کوچه ها روان نیست و چیزی در جلوی چشمشان اتفاق نمی افتد. مردم شاید نمی دانند که احتمال نفوذ فاضلاب به سفره های زیرزمینی و در نتیجه آلوده شدن همین آب شرب کم به نیترات که سرطان زاست آنها را با چه خطری تهدید می کند.شاید اگر این طرح اتفاق نمی افتاد همین منابع اندک آب موجود که سهم آیندگان نیز هست از بین می رفت. پس ضرورت ایجاب می کرد تا اتفاقی اساسی و برنامه ریزی شده در این بین رخ دهد و آن وصل شدن راه فاضلاب واحدهای مسکونی به یک تصفیه خانه بزرگ است تا حداقل به بهترین شکل از پساب در صنعت و کشاورزی استفاده کرد. در حال حاضر 200 کیلومتر از پروژه فاضلاب کاشان به اتمام رسیده و 120 کیلومتر از آن باقیست تا از 85 درصد فاضلاب واحدهای مسکونی به بهترین شکل استفاده شود. از یاد نبریم که در نهایت منافع این طرح به مردم می رسد و از طرفی پای آبروی کاشان و در بعد کلان کشور نیز در میان است تا نهادهای بین المللی که ناظر این پروژه هستند به موفقیت کاشان در این طرح صحه بگذارند. ما همین حالا با این سؤال مواجهیم که چرا کاشان ؟ یعنی خیلی از شهرها نظیر شهرهای جنوبی کشور نیازمند اجرای این طرح هستند و به عنوان مثال با مشکل روان بودن فاضلاب خانه ها در معبر و کوچه ها دست به گریبانند اما کاشان توانست از سالها پیش با رایزنی و تلاش این طرح را کلید بزند و برای استفاده بهینه از فاضلاب شهری با توجه به بحران آب کاشان چاره اندیشی کند.

 

اگر همراهی مردم نبود ..

- تاکنون برای این پروژه 62میلیون یورو جذب و هزینه شده که چیزی معادل 200میلیاردتومان است و با این مبلغ تاکنون 50 درصد راه طی شده که در واقع تجهیز اکثر مناطق کاشان به خطوط فاضلاب است. در این بین یک مدول تصفصه خانه قبلأ ساخته شده بود و مدول دیگر نیز با اعتبارات بانک توسعه اسلامی در حال ساخت است. در مجموع در این پروژه با پیشرفت خوبی مواجه شده ایم و به اذعان مسؤلین بانک توسعه، کاشان در بخش جذب وام خوب عمل کرده است. در این میان از یاد نبریم که مردم تاکنون همراهی خوبی با این طرح داشته اند. اگر تعامل خوب و صبر و شکیبائی مردم که در طول این سالها پیرامون این طرح دچار زحمت زیادی شدند نبود این پروژه بزرگ تاکنون پیش نمی رفت. مردم هم تاکنون تا حدی به ضرورت این طرح پی برده اند و نقش رسانه ها در این مورد چشمگیر است و اگر به ابعاد این طرح بیش از پیش پی ببرند شک نکنید که اتفاق بزرگی در کاشان رخ خواهد داد و آن افزایش سطح بهداشت و حفظ منابع آب خواهد بود. تاکنون چیزی در حدود 6 هزار واحد مسکونی در کاشان آماده استفاده از سیستم فاضلاب شهری هستند و در واقع شبکه ی فاضلاب تا پشت درب خانه آنها رفته است! چیزی در حدود16هزار سیفون هم در پشت درب خانه ها نصب شده و همه چیز آماده است تا فاضلاب بخشی از واحد های مسکونی کاشان راهی سیستم تصفیه خانه شود. بد نیست بدانید که علاوه بر بودجه 62میلیون یوروی قبلی توانستیم از ظرفیت وام اضافه به مبلغ14میلیون یورو نیز برای تکمیل ادامه طرح استفاده کنیم و مجوز اخذ این اضافه وام را هم از بانک توسعه اسلامی گرفته ایم.


کماکان آماده ی همکاری با شهرداری هستیم

- درباره تجهیز واحدهای مسکونی شهر به سیستم فاضلاب و تصفیه خانه اجبار قانونی وجود دارد چرا که آب و فاضلاب لازم و ملزوم هم هستند. یعنی اگر شرکت های آب و فاضلاب آمدند و سیستم فاضلاب شهری ایجاد کردند مشترکین در نهایت موظف به اتصال به شبکه و پرداخت هزینه های آن هستند.در این بین اگر مشترکی تمایل به اتصال به شبکه فاضلاب نداشت شرکت آبفا مجاز به قطع انشعاب وی می باشد و ..؛ در حال حاضر فاضلاب مسکن مهر و شهرک انقلاب و زندان کاشان و تعدادی نیز بصورت پراکنده در سطح شهر مستقیمأ راهی تصفیه خانه می شود و در این بین و بطور مثال فاضلاب مسکن مهر کاشان مسیری 15 کیلومتری را تا تصفیه خانه طی می کند. برای تحویل پساب مسکن مهر کاشان قبلأ تفاهم نامه ای با شهرداری امضا کردیم که فعلأ و بنا به دلایل مختلف این امر عملی نشده است اما شرکت آبفای کاشان آمادگی این مبادله را دارد و از استفاده ی پساب مسکن مهر برای آبیاری فضای سبز و درختان غیرمثمر استقبال می کنیم.جدا از استفاده در صنعت و کشاورزی از پساب میتوان برای هدایت آن به سفره های زیرزمینی و تغذیه این منابع نیز به منظور جلوگیری از خشک شدن این ذخایر استفاده کرد که این اتفاق نیز در حال عملی شدن است.

 

چشم انداز بیست و چند ساله پروژه ی فاضلاب کاشان

- در قسمت کیفی این پروژه نیز بشدت پیگیر کار هستیم و اگر در قسمتی از مسیر لوله گذاری شده مشکلی پدید آمده باشد پیمانکار با هزینه خود موظف به رفع عیوب است. درباره هزینه اتصال واحدهای مسکونی و نصب سیفون هزینه نقدی از مشترکان اخذ نمی شود و هزینه از طریق قبوض و بصورت تقسیط از مردم دریافت خواهدشد. نکته ی مهم در این میان چشم انداز این طرح برای سال 1420 و برای جمعیت 420هزارنفری کاشان است. پس می بینید که این طرح برای درازمدت و نظام مندکردن شبکه فاضلاب کاشان طراحی شده و به قول معروف امروز و فردا را مدنظر قرار نداده است. در بخشی از حفاری های صورت گرفته گاه عمق کمترین حفاری به 5/2متر و گاه در بیشرین عمق به 14متر می رسد. در طول انجام این پروژه همانند سایر پروژه های عمرانی با مشکلاتی مواجه بوده ایم که به دلیل ارزی بودن اعتبار این پروژه نقل و انتقال ارز مشکلاتی را برای ما ایجاد نمود.

امتیازدهی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4452
 بازدید امروز : 809
 کل بازدید : 1222755
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/1155
نظرسنجی
نظر شما در مورد خدمات شرکت آب و فاضلاب کاشان چه می باشد؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

اوقات شرعی
ساعت